2019. március 20., szerda

MÍTOSZIRTÓ - A spontán ovulációról

A kilökődés pillanata
   Több helyről hallottam már, hogy "Persze, jól hangzik ez a Termékenységtudat módszer fogamzásgátlásra, de mi van, ha spontán ovuláció következik be és emiatt mégis megtörténik a megtermékenyítés?".
   Az a helyzet, hogy a petesejt megérése és kilökődése egy hosszú és nagyon összetett folyamatnak az eredménye. Amikor a ciklus végén a progeszteron termelés abbamarad és megindul a menstruáció, az agyban a hipotalamusz GnRH-t, azaz gonadotropinfelszabadító hormont kezd termelni, ami beindítja az agyalapi mirigy működését. Az agyalapi mirigyből ennek hatására FSH, vagyis follikuluszstimuláló (tüszőérlelő) hormon kerül a véráramba és jut el a petefészkekig, amik ettől aktiválódnak és elkezdik érlelni a tüszőket, bennük a petesejttel. Az érő tüszők ösztrogént termelnek, ami a termékenységi folyamatokért felelős (méhnyaknyák megjelenése, méhszáj változásai, méhnyálkahártya felépítése).
   A petefészkek és az agy állandó kapcsolatban állnak, folyamatosan küldik egymásnak a jeleket. Ahogy a tüszőkből (majd később már csak a domináns tüszőből) érkező ösztrogén 1-2 hét alatt elér egy bizonyos szintet, ez az agyalapi mirigyet LH, vagyis luteinizáló (tüszőrepesztő) hormon termelésére serkenti. Az LH-szint tetőzése után 12-24 órán belül történik meg az érett petesejt kilökődése a petefészekből, ezt a pillanatot látjuk a képen. A bal oldalon a lilás színű ívelt rész a petefészek, ebből türemkedik ki a megnőtt tüsző (rózsaszín), amiből pedig a megérett petesejt indul útjára (piros).
   Arról már volt szó, hogy az agyra hatással lévő dolgok (stressz, utazás stb) befolyásolhatják a hormontermelést, előbbre hozhatják, vagy késleltethetik az ovulációt, de ez nem egy pillanat alatt történik. A folyamat olyan hosszú és összetett, hogy egy várva várt, örömteli találkozás, egy jó szex, egy hatalmas orgazmus, egy nagy ijedtség, egy veszekedés stb. nem vált ki spontán kilökődést csak úgy, a semmiből. Ha pedig már beindult a dolog, emelkedik az ösztrogénszint, termelődik a méhnyaknyák, akkor ez azonnal látszik a ciklusgörbén, így azok, akik fogamzásgátlásra használják a módszert ebben az időszakban úgyis tartózkodnak a védekezés nélküli hüvelyi aktustól, tehát egy esetleges spontán ovuláció (ha van ilyen) nem fog nemkívánt terhességgel végződni!
   Remélem, nagyjából sikerült tisztáznunk a félreértéseket, az angliai Természetes Családtervezés Tanárok Egyesülete, ahol a képesítést szereztem, nem ismeri el a spontán ovuláció létezését, de a feltevést bizonyítani vagy cáfolni csak akkor lehetne, ha a világon minden egyes nőnek minden egyes ciklusát megfigyelnénk.
   Rátok bízom, döntsétek el, hogy hisztek benne, vagy nem, de a Termékenységtudat ettől függetlenül egy nagyon hatékony és biztonságos módszer fogamzásgátlásra! 😉

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése