2019. április 11., csütörtök

Mit kell tudni a vetélésről?

   A pozitív terhességi teszt többnyire örömöt hoz a családba, ám sajnos nem minden várandósság tart 9 hónapig, és nem mindig lesz belőle baba a végén. Az első trimeszter különösen érzékeny időszak, gyakorlatilag bármelyik pillanatban bármi megtörténhet. Ezért is van az, hogy nagyon sokan magukban tartják az örömhírt, amíg le nem telik az első három hónap, akár babonából, akár azért, mert a magzat esetleges elvesztését talán könnyebb feldolgozni, ha még nem tud róla az egész világ.
   Személy szerint én a második terhességemről csak akkor beszéltem a családnak, amikor már vége lett, és akkor is csak megemlítettem, hogy tudjanak róla, tanulva az első esetből, amikor szétkürtöltük, aztán magyarázhattuk el vagy százszor, külön mindenkinek, hogy mi történt.
   A vetélés a leggyakoribb spontán esemény, ami miatt egy várandósság megszakadhat, épp ezért osztottam meg veletek a történetemet és fontosnak tartom, hogy beszéljünk róla.

   Magyarországon vetélésnek hívják a terhesség betöltött 24. hete előtti megszakadását, amikor 500 gramm súly alatti, életjelenséget nem mutató magzat születik. A legtöbb vetélés még a 12. hét előtt következik be. A várandósság korai szakaszában bonyolult, összetett folyamatok játszódnak le, bármilyen apró hiba a sejtek osztódása, differenciálódása során később komoly károsodáshoz vezethet. Ha ezt a szervezetünk észreveszi, nem engedi tovább haladni a terhességet.
   Vannak olyan rizikófaktorok, amikre nincs befolyásunk, ilyenek például az anatómiai elváltozások, genetikai rendellenességek, korábbi műtétek, PCOS, stb. Vannak azonban olyanok is, amiken tudunk változtatni, pl. dohányzás, drog- és alkoholfogyasztás, nem megfelelő táplálkozás. Nagyon ajánlott ezekre már hónapokkal a babatervezés előtt gondolni, a szervezetnek időre van szüksége, hogy megszabaduljon a káros anyagoktól. Ha akkor kapunk észbe, amikor már a kezünkben van a pozitív teszt, nagy valószínűséggel elkéstünk.
   A vetélésnek több típusát különböztetjük meg, a kezelés is ezektől függően változik:
   - Fenyegető vetélésről beszélünk, amikor alhasi görcsöket és hüvelyi vérzést tapasztalunk, de a méhszáj nem nyílik ki, a terhesség tovább fejlődik. Ilyen esetben sok pihenés, magnézium- és progeszteronpótlás és bő folyadékbevitel segíthet megmenteni a fejlődő embriót.
   - Inkomplett vetélésnek nevezzük, amikor a görcsök és vérzés mellett a méhszáj kinyílik. Ilyenkor nagyon gyorsan megkezdődik a terhesség kiürülése, a folyamatot nem lehet megállítani. Ennek lehet a következménye a komplett vetélés, amikor a méhüreg teljesen kitisztul a vérzés során. Ha bármilyen szövet esetleg visszamarad, azt művi úton el kell távolítani.
   - "Missed" abortion, avagy nem lezajlott vetélés: ez az az eset, amikor a terhesség fejlődése megszakad, az embrió vagy a magzat nem mutat életjelenséget, de a vetélés nem indult be spontán. Ezt háromféleképpen lehet "kezelni". Ha a fejlődés nem rég szakadt meg, rendszeres kontrollvizsgálatok mellett várhatunk néhány hetet, hátha magától beindul a folyamat és nincs szükség beavatkozásra. A második lehetőség a gyógyszeres "elhajtás", amikor a beadott injekciók késztetik a méhet összehúzódásra és az elhalt embrió kilökésére, ez a módszer hetekig is eltarthat és folyamatos megfigyelést, rendszeres vizsgálatokat igényel. A legegyszerűbb és leggyorsabb (de nem biztos, hogy a legjobb!) megoldás a műtéti befejezés (missed abortion), ami az abortusztól csak abban különbözik, hogy esetünkben az embrió már nem él.
   A már folyamatban lévő spontán vetélés esetén is néha szükség lehet a műtéti beavatkozásra, hogy elkerüljük a túl nagy vérveszteséget, ezért minden esetben orvoshoz kell fordulni, amint alhasi görcsöket vagy hüvelyi vérzést tapasztalunk a várandósság során!
   A statisztika azt mutatja, hogy azoknál a nőknél, akik tudják, hogy várandósak, a vetélés előfordulása durván 10-20%, ha viszont az összes megtermékenyítést nézzük, akkor ez az arány 30-50%-ra emelkedik. (Vagyis lehet, hogy már többször elvetéltél, de nem is tudsz róla. Mi??? Neee!) 35 év alatt körülbelül a terhességek 10 %-a végződik vetéléssel, míg 40 éves kor fölött 45% (30 éves kortól egyre növekszik az esélye). A nők nagyjából az 5%-ánál egymás után kétszer történik vetélés.  

   A hivatalos orvosi álláspont szerint a harmadik alkalom után beszélhetünk fennálló termékenységi problémáról,
( - amit előszeretettel emlegetnek meddőségként, de én nem szeretem ezt a szót használni, mert úgy hangzik, mint egy megmásíthatatlan ítélet, nem pedig mint egy átmeneti állapot, - ) ekkor kezdik csak el kivizsgálni a háttérben álló lehetséges okokat. Nem kívánom senkinek, hogy idáig jusson.

   Remélem, ma is tanultatok valamit, leginkább azt, hogy megfontoltan és tudatosan, előre érdemes készülni a babavállalásra, hogy a lehető legalacsonyabb szintre csökkenjen a vetélés esélye, de ha rajtatok kívül álló okok miatt mégis megtörténik, figyeljétek a jeleket és időben menjetek orvoshoz!
   A Termékenységtudat segíthet a várandósság korai megállapításában és ezáltal a bajra utaló tünetek felismerésében. Fontosnak tartom a kivizsgálást ezek jelentkezésekor, ugyanakkor úgy gondolom, hogy a testünk nagyon jól tudja, hogy mit csinál, bíznunk kell benne, nincs feltétlenül szükség orvosi beavatkozásra, hagyjuk érvényesülni a természet törvényeit! 😉

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése