Személy szerint én a második terhességemről csak akkor beszéltem a családnak, amikor már vége lett, és akkor is csak megemlítettem, hogy tudjanak róla, tanulva az első esetből, amikor szétkürtöltük, aztán magyarázhattuk el vagy százszor, külön mindenkinek, hogy mi történt.
A vetélés a leggyakoribb spontán esemény, ami miatt egy várandósság megszakadhat, épp ezért osztottam meg veletek a történetemet és fontosnak tartom, hogy beszéljünk róla.
Magyarországon vetélésnek hívják a terhesség betöltött 24. hete előtti megszakadását, amikor 500 gramm súly alatti, életjelenséget nem mutató magzat születik. A legtöbb vetélés még a 12. hét előtt következik be. A várandósság korai szakaszában bonyolult, összetett folyamatok játszódnak le, bármilyen apró hiba a sejtek osztódása, differenciálódása során később komoly károsodáshoz vezethet. Ha ezt a szervezetünk észreveszi, nem engedi tovább haladni a terhességet.
Vannak olyan rizikófaktorok, amikre nincs befolyásunk, ilyenek például az anatómiai elváltozások, genetikai rendellenességek, korábbi műtétek, PCOS, stb. Vannak azonban olyanok is, amiken tudunk változtatni, pl. dohányzás, drog- és alkoholfogyasztás, nem megfelelő táplálkozás. Nagyon ajánlott ezekre már hónapokkal a babatervezés előtt gondolni, a szervezetnek időre van szüksége, hogy megszabaduljon a káros anyagoktól. Ha akkor kapunk észbe, amikor már a kezünkben van a pozitív teszt, nagy valószínűséggel elkéstünk.
A vetélésnek több típusát különböztetjük meg, a kezelés is ezektől függően változik:
- Fenyegető vetélésről beszélünk, amikor alhasi görcsöket és hüvelyi vérzést tapasztalunk, de a méhszáj nem nyílik ki, a terhesség tovább fejlődik. Ilyen esetben sok pihenés, magnézium- és progeszteronpótlás és bő folyadékbevitel segíthet megmenteni a fejlődő embriót.
- Inkomplett vetélésnek nevezzük, amikor a görcsök és vérzés mellett a méhszáj kinyílik. Ilyenkor nagyon gyorsan megkezdődik a terhesség kiürülése, a folyamatot nem lehet megállítani. Ennek lehet a következménye a komplett vetélés, amikor a méhüreg teljesen kitisztul a vérzés során. Ha bármilyen szövet esetleg visszamarad, azt művi úton el kell távolítani.
- "Missed" abortion, avagy nem lezajlott vetélés: ez az az eset, amikor a terhesség fejlődése megszakad, az embrió vagy a magzat nem mutat életjelenséget, de a vetélés nem indult be spontán. Ezt háromféleképpen lehet "kezelni". Ha a fejlődés nem rég szakadt meg, rendszeres kontrollvizsgálatok mellett várhatunk néhány hetet, hátha magától beindul a folyamat és nincs szükség beavatkozásra. A második lehetőség a gyógyszeres "elhajtás", amikor a beadott injekciók késztetik a méhet összehúzódásra és az elhalt embrió kilökésére, ez a módszer hetekig is eltarthat és folyamatos megfigyelést, rendszeres vizsgálatokat igényel. A legegyszerűbb és leggyorsabb (de nem biztos, hogy a legjobb!) megoldás a műtéti befejezés (missed abortion), ami az abortusztól csak abban különbözik, hogy esetünkben az embrió már nem él.
A már folyamatban lévő spontán vetélés esetén is néha szükség lehet a műtéti beavatkozásra, hogy elkerüljük a túl nagy vérveszteséget, ezért minden esetben orvoshoz kell fordulni, amint alhasi görcsöket vagy hüvelyi vérzést tapasztalunk a várandósság során!
A statisztika azt mutatja, hogy azoknál a nőknél, akik tudják, hogy várandósak, a vetélés előfordulása durván 10-20%, ha viszont az összes megtermékenyítést nézzük, akkor ez az arány 30-50%-ra emelkedik. (Vagyis lehet, hogy már többször elvetéltél, de nem is tudsz róla. Mi??? Neee!) 35 év alatt körülbelül a terhességek 10 %-a végződik vetéléssel, míg 40 éves kor fölött 45% (30 éves kortól egyre növekszik az esélye). A nők nagyjából az 5%-ánál egymás után kétszer történik vetélés.
A hivatalos orvosi álláspont szerint a harmadik alkalom után beszélhetünk fennálló termékenységi problémáról,
( - amit előszeretettel emlegetnek meddőségként, de én nem szeretem ezt a szót használni, mert úgy hangzik, mint egy megmásíthatatlan ítélet, nem pedig mint egy átmeneti állapot, - ) ekkor kezdik csak el kivizsgálni a háttérben álló lehetséges okokat. Nem kívánom senkinek, hogy idáig jusson.
Remélem, ma is tanultatok valamit, leginkább azt, hogy megfontoltan és tudatosan, előre érdemes készülni a babavállalásra, hogy a lehető legalacsonyabb szintre csökkenjen a vetélés esélye, de ha rajtatok kívül álló okok miatt mégis megtörténik, figyeljétek a jeleket és időben menjetek orvoshoz!
A Termékenységtudat segíthet a várandósság korai megállapításában és ezáltal a bajra utaló tünetek felismerésében. Fontosnak tartom a kivizsgálást ezek jelentkezésekor, ugyanakkor úgy gondolom, hogy a testünk nagyon jól tudja, hogy mit csinál, bíznunk kell benne, nincs feltétlenül szükség orvosi beavatkozásra, hagyjuk érvényesülni a természet törvényeit! 😉
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése