Bizonyos események olyan hatással vannak a reproduktív hormontermelésünkre és ezáltal a ciklusunkra, mint egy természeti katasztrófa egy falura: mindent elsöpör, újra kell kezdeni az építkezést. Mintha megnyomnád 'a rendszer visszaállítása' gombot, és ezáltal minden létező korábbi adat és beállítás nyomtalanul kitörlődne.
Ilyen esetekben a ciklusgörbék számozását újra kell kezdeni, a módszer fogamzásgátlásra való használatakor vissza kell térni a kezdeti szabályokhoz az ovuláció előtti viszonylag terméketlen időszakkal kapcsolatban. De mik is ezek az események?
1. Kihordott terhesség és szülés: A fogantatás pillanatában a szervezet átáll a várandósság sikeres lebonyolítására, a ciklus megszűnik, más folyamatok zajlanak a testünkben, más hormonok játszanak főszerepet. Ez a hosszan tartó, nagymértékű változás akkora "sokkot" okoz a hormonháztartásunknak, és annyira el van foglalva a szervezetünk az új helyzettel, hogy teljesen elfelejti, mi volt előtte, hogyan csinálta, amit csinált. Szülés után (a szoptatástól függően) hónapokba, vagy akár 1-2 évbe is beletelhet, míg a ciklus visszaáll a normális működésre, és lényeges eltéréseket tapasztalhatunk a terhesség előtti állapothoz képes. Teljesen megváltozhat a hossza, a nyákmintázat, a vérzés időtartama és intenzitása stb. Ezért fogamzásgátlás esetén nem lehet a régebbi adatokra alapozni, újra végig kell járni a különböző szabályok fázisait, fel kell építeni a biztonságos rendszert. Babatervezésnél a ciklusadatok nem annyira lényegesek, csak a nyákot és az ovulációt kell figyelni, akár az első menstruáció előtt is újra teherbe lehet esni.
2. Spontán vetélés vagy művi terhességmegszakítás: Az előzőekben leírtakhoz képest ezek a folyamatok kisebb mértékben sokkolják a szervezetet, mert a terhesség nem annyira előrehaladott, rövidebb idő alatt ér véget. A menstruációs ciklus is néhány hónapon belül biztosan helyreáll. Azonban, ha a módszert fogamzásgátlásra szeretnénk használni, akkor egy ilyen esemény után is elölről kell kezdeni a görbék számozását és a különböző szabályok alkalmazását, mert sose tudhatjuk előre, hogy mennyire fognak megváltozni a ciklusadatok, fő a biztonság.
+1. Hormonális fogamzásgátló alkalmazása: Ez egy bonyolultabb helyzet. Már említettem, hogy a mesterséges hormonok teljesen kiiktatják a ciklust, minden természetes folyamatot leállítanak menopauza állapotot idézve elő. Viszont a kutatások azt is bizonyítják, hogy a szervezet nem felejti el teljes mértékben, ami előtte volt, ha valamilyen probléma "megoldására" írták fel a gyógyszert, az ugyanúgy vissza fog térni, amikor abbahagyjuk a szedést. Ha az autódnak csúszik a kuplungja, mindegy, milyen hosszú időre állsz meg az autópályán és állítod le a motort, amikor újra elindulsz ugyanúgy csúszni fog. A mesterséges hormonok is sokkolják a szervezetet, de másképp, mint a természetesen létrejövő folyamatok. A tabletta elhagyása után akár 1-1,5 év is eltelhet, míg a ciklusunk normalizálódik és a hormontermelés helyreáll, de a korábbi problémák nem fognak megszűnni. A ciklusgörbék számozása azonban minden ilyen esetben újrakezdődik, mindegy, milyen hosszú ideig alkalmaztuk a hormonális fogamzásgátlót, nem alapozhatunk a régi adatokra, kockáztatva egy nemkívánt terhességet.
A szülés-szoptatás és a hormonális fogamzásgátló abbahagyása egyébként speciális esetnek számít, pont azért, mert a szervezetnek hosszabb időbe telik visszaállni a normális működésre. Ilyenkor van egy-két extra szabály, amit alkalmazni kell, ha nem akarunk babát, ezeket egy külön oktatás folyamán sajátíthatjátok el, nem tartozik bele az alaptanfolyamba.
Remélem, hogy hasznosnak találtátok a mai bejegyzést is, várom a hozzászólásokat, és ha kedvet kaptatok a módszer megtanulásához, jelentkezzetek! 😉
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése